Zajęcia związane z realizacją projektu "Młodzi zdolni z Lublina"

W I semestrze roku szkolnego 2018/2019 w ramach projektu, mÅ‚odzi uczniowie zidentyfikowali indywidualny profil uzdolnieÅ„ w oparciu o koncepcjÄ™ Gardnera - „Odkrywamy swoje talenty”. Podczas cyklu 12 godzin zajęć „Odkrywam talenty z rówieÅ›nikami” uczniowie biorÄ…cy udziaÅ‚ w projekcie nabywali umiejÄ™tność pracy zespoÅ‚owej w kontekÅ›cie Å›rodowiska pracy, podnosili kompetencje wspierajÄ…ce rozwój uzdolnieÅ„, ICT, umiejÄ™tność rozumienia, kreatywność; innowacyjność; krytyczne myÅ›lenie; rozwiÄ…zywanie problemów. Kolejny 18 – godzinny blok zajęć, w którym MÅ‚odzi zdolni z naszej szkoÅ‚y mieli szansÄ™ wziąć udziaÅ‚, to warsztaty „Odkrywam kreatywne sposoby myÅ›lenia i rozwiÄ…zywania problemów” z wykorzystaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych: Lego WeDo oraz Minecraft EDU.

W II semestrze przyszedÅ‚ czas na kolejny etap projektu, którym byÅ‚ blok zajęć „Odkrywam Å›wiat nauki” podczas którego nasi uczniowie wziÄ™li udziaÅ‚ w zajÄ™ciach które odbywaÅ‚y siÄ™ w siedzibie Uczelni WSEI. Ostatnim blokiem projektu byÅ‚ blok „Ciekawi siebie - ciekawi Å›wiata”, w którym to dzieci musiaÅ‚y zrealizować w grupach mini projekty, które majÄ… stanowić odpowiedź na wybrane problemy spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej. Celem tego zadania jest wykorzystanie uzdolnieÅ„ uczniów do dziaÅ‚aÅ„ wartoÅ›ciowych spoÅ‚ecznie. Efektem tego bÄ™dzie ksztaÅ‚towanie wÅ›ród uczniów postawy otwartoÅ›ci na otoczenie i wspóÅ‚odpowiedzialnoÅ›ci za trudnoÅ›ci i problemy szkolnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. W praktyce uczniowie korzystajÄ… ze swoich talentów, umiejÄ™tnoÅ›ci i zainteresowaÅ„ do opracowania projektu a nastÄ™pnie jego realizacji.

W klasie 4b w maju powstaÅ‚y trzy mini projekty: HelpDeck – pomagamy innym, INK – integrujemy naszÄ… klasÄ™ oraz Sport to zdrowie. Efekty realizacji tych projektów uczniowie zaprezentowali dnia 6 czrwca 2019 r. w siedzibie uczelni podczas Dnia Odkrywców, który byÅ‚ podsumowaniem projektu uczniów ze wszystkich szkóÅ‚ biorÄ…cych w nim udziaÅ‚ na terenie Lublina.

W ramach oferty edukacyjnej projektu „MÅ‚odzi zdolni z Lublina” zorganizowano zajÄ™cia dla rodziców, sÅ‚użące rozwojowi kompetencji wychowawczych oraz spoÅ‚ecznych. Przeprowadzony zostaÅ‚ cykl 8-godzinnych spotkaÅ„ dla rodziców „Wspieram swoje dziecko”, z zakresu wspierania dzieci w rozwoju w oparciu o zdolnoÅ›ci i zainteresowania oraz podniesienie kompetencji rodziców w zakresie identyfikacji uzdolnieÅ„ dziecka i wspierania jego rozwoju w oparciu o zasoby i mocne strony. Podniesienie kompetencji rodziców bÄ™dzie miaÅ‚o znaczenie dla jakoÅ›ci wsparcia udzielanego przez nich dzieciom.

Koordynator projektu klasy 4b

Jolanta Jurkowska