Nie pamiętasz hasła? Załóż nowe konto

Laboratium przyszoci

2021-06-10 16:45:12

Sprawozdanie z realizacji Projektu Edukacyjnego WWF „Program z Pandą: Ścieżka niedźwiedzia brunatnego”

W II semestrze roku szkolnego 2020/2021 klasy 3a i 3c realizowały Projekt Edukacyjny WWF „Program z Pandą”, do eksploracji tematu różnorodności biologicznej wybrałyśmy Ścieżkę Niedźwiedzia Brunatnego, naszym rodzimym symbolem dzikiej przyrody i walki o ochronę gatunkową. Celem projektu była szeroko rozumiana edukacja ekologiczna uczniów. Podczas zajęć świetlicowych zostały zrealizowane takie tematy jak: Sieć pokarmowa, O niedźwiedziu polarnym, Zwierzęta Bałtyku, O tym, co zmienia klimat. Uczniowie poznali definicję nowych pojęć,  angażowani byli w pracę indywidualną oraz zespołową, wykonywali szereg zadań edukacyjnych związanych z omawianymi tematami, w tym również eksperymenty i prace plastyczne. Uczniowie zostali uwrażliwieni na zagrożenia wynikające z ocieplenia klimatu, ochronę naturalnych zasobów naszego środowiska (kraju – nie niszczenie lasów, parków narodowych, wydm nad Polskim morzem), dbanie o zwierzęta i rośliny zagrożone gatunkowo, poszanowanie naturalnego środowiska zwierząt w Polsce, nie dokarmianie dzikich zwierząt. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły byli wdrażani do zmian na rzecz ochrony przyrody w życiu codziennym:

• rekomendowanie zużywania 1-2 listków ręczników papierowych do wycierania rąk,
  • rysowanie, drukowanie, kserowanie dwustronne, organizacja punktu „Podziel się kartką”,
  • zachęcenie do przynoszenia przez uczniów jednostronnie wykorzystanego papieru z domu,
  • dawanie przedmiotom drugiego życia zamiast wyrzucania lub kupowania nowych przedmiotów, planujemy, gdy będzie to możliwe zorganizować punkt wymiany książek, gier itd.,
  • naprawiania zamiast wyrzucania
  • przynoszenia drugiego śniadania w wielorazowych opakowaniach, używania butelek, toreb wielorazowych
  • zakręcania kranów po umyciu rąk – nad zlewami przypominajki „Zakręć wodę”
  • zakręcania wody podczas mycia zębów
  • korzystania z prysznica zamiast kąpieli w wannie,
  • unikanie mycia naczyń pod bieżącą wodą
  • gaszenia światła, gdy mamy wystarczająco dobre oświetlenie naturalne lub gdy opuszczamy pomieszczenie – zamieszenie przypominajek „Zgaś mnie” na wyłącznikach
  • wyłączania urządzeń elektronicznych po zakończeniu użytkowania
  • wybieranie innych środków transportu niż auto
  • segregacji odpadów
  • szanowanie zieleni i przyrody w okolicy zamieszkania

W ramach działań projektowych rozpowszechniałyśmy wiedzę na temat tego, że to co jemy na wpływ na środowisko, w stołówce szkolnej wprowadzono bezmięsne obiady 2 razy w tygodniu, wdrożono politykę przeciw marnowaniu żywności – uczniowie mogą decydować o wielkości nakładanych porcji. W szkolnej kuchni do mycia naczyń używana jest zmywarka gastronomiczna, unikamy zmywania naczyń pod bieżącą wodą. Wokół szkoły kosimy trawę nie częściej niż co półtora tygodnia, gdyż zbyt częste koszenie zwiększa parowanie wody z gleby. Dbamy o schronienie dla zwierząt zostawiając stosy gałęzi i liści dla jeży, okazujemy gościnność ptakom mamy karmniki, poidełka z wodą na terenie wokół szkoły, zasadziliśmy kwiaty w donicach przed budynkiem szkoły, mamy rabaty z kwiatami.

Wprowadzenie małej zmiany na rzecz ochrony przyrody  w życiu codziennym powoduje kolejne decyzje i inspiruje otoczenie! Do dzieła, zachęcamy do zmiany!

Dorota Kloc-Tuchalska

Katarzyna Oleszczuk