Nie pamiętasz hasła? Załóż nowe konto

Laboratium przyszoci

2023-06-18 14:59:39

Realizacja Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w oddziale przedszkolnym

Grupa 0 „a” uczestniczyła w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w edycji 2022/2023. Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Realizacja zajęć w ramach poszczególnych modułów projektu miała na celu także uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, wprowadzanie dziecka w świat literatury, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budzenie zaciekawienia książką przez zabawy czy twórczość plastyczną.

W ciągu roku szkolnego dzieci brały aktywny udział w zajęciach.  Na początku projektu dzieci wybrały grupową maskotę – misia, który „zamieszkał” w kąciku czytelniczym i był przewodnikiem po świecie literatury. Dzieci nadały mu imię, a następnie chętnie czytały i oglądały książki w jego towarzystwie.

Podczas realizacji wybranych modułów projektu, dzieci poprzez codzienne czytanie poszukiwały w różnych utworach literackich ważnych postaw, m.in. szlachetności, dobroci, dbałości o zdrowie, zaangażowania społecznego. Dobierając literaturę do wieku dzieci, został stworzony „kącik książki” z pozycjami książkowymi na różnorodne tematy.

Razem z Małym Misiem rozmawialiśmy na temat zdrowia psychicznego, prawidłowych nawyków odżywiania się oraz komponowania zdrowych posiłków. Bawiliśmy się w „Misiową gimnastykę”.

Rozwijanie czytelnictwa podczas projektu odbywało się także poprzez zachęcanie rodziców przedszkolaków do czytania w domu razem z dziećmi. Wynikiem tego, było wykonanie „dzienniczka Małego Misia” na podstawie wypełnionych w domu kart, dotyczących przeczytanej literatury dziecięcej.

W czasie projektu dzieci również uczestniczyły w wielu zabawach z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dodatkowo podczas święta patrona szkoły, grupa wybrała się  na „spacerek literacki” pod pomnik polskiego poety - Juliusza Słowackiego.

Dzieci także słuchały wierszy i opowiadań na temat życia przedszkola, czyli miejsca przyjaznego wszystkim dzieciom. Dbając o wspomnienia, dzieci utrwaliły w formie rysunków najciekawsze momenty z życia grupy, tworząc „Pamiętnik wspomnień” na zakończenie projektu.

Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom uczestnictwa w projekcie Małego Misia.

Oddział przedszkolny:

Marta Stępień