2023-06-18 13:20:41

Projekt Edukacyjny "Gramy Zmysłami"

Sprawozdanie podsumowujÄ…ce z realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysÅ‚ami". Uczniowie ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w Lublinie zrealizowali wszystkie zadania dotyczÄ…ce projektu "Gramy zmysÅ‚ami". W październiku zrealizowaliÅ›my zadanie sensoryczny spacer, podczas którego stymulowaliÅ›my motorykÄ™ dużą i maÅ‚Ä…: dotykanie darów jesieni, różnych struktur i faktur w szkole i jej okolicach. W listopadzie w ramach zadania sensoryczna matematyka uczniowie ukÅ‚adali ksztaÅ‚ty cyfr z różnych materiaÅ‚ów (orzechy laskowe, szyszki, klocki ), pisali w kaszy, ryżu, ćwiczÄ…c palce. Ponadto posÅ‚ugiwali siÄ™ liczmanami, ćwiczÄ…c  liczenie.

Sensoryczne ozdoby Å›wiÄ…teczne to moduÅ‚, który zrealizowaliÅ›my w grudniu. WykonaliÅ›my ozdoby choinkowe z materiaÅ‚ów z recyklingu z plasteliny, ćwiczÄ…c jednoczeÅ›nie motorykÄ™ maÅ‚Ä…. W styczniu ćwiczyliÅ›my zmysÅ‚ wzroku wykonujÄ…c zadania zwiÄ…zane ze spostrzegawczoÅ›ciÄ… oraz obserwujÄ…c barwy Å›wietlne, czy Å›wiatÅ‚o -cieÅ„. W lutym zrealizowaliÅ›my zadanie slime, bawiÄ…c siÄ™ masami o różnej konsystencji, stymulujÄ…c zmysÅ‚ dotyku. Sensoryczne kodowanie to zadanie zrealizowane przez nas w marcu. Zabawy z kodowanymi kubkami zainspirowaÅ‚y nas do logicznego myÅ›lenia oraz do wykonania  zadaÅ„ z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… i precyzjÄ…. W kwietniu stymulowaliÅ›my zmysÅ‚ smaku i wÄ™chu. DegustowaliÅ›my cytrynÄ™, sól, cukier oraz rozpoznawaliÅ›my różnorodne zapachy pobudzajÄ…c wrażenia zmysÅ‚owe. W maju zrealizowaliÅ›my natomiast Å›cieżkÄ™ sensorycznÄ… pobudzajÄ…c wiele zmysÅ‚ów np.: sÅ‚uchaliÅ›my Å›piewu ptaków, dotykaliÅ›my różnych przedmiotów, wÄ…chaliÅ›my kwiaty. Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysÅ‚ami" umożliwiÅ‚a wielozmysÅ‚owe postrzeganie Å›wiata przez dzieci uczestniczÄ…ce w projekcie. DziÄ™ki różnorodnym zadaniom uczniowie wykonywali zadania zwiÄ…zane z integracjÄ… sensorycznÄ…, motorykÄ… dużą i maÅ‚Ä…, ksztaÅ‚towali Å›wiadomość wÅ‚asnego ciaÅ‚a. ZmysÅ‚y byÅ‚y stymulowane podczas zabaw i sytuacji edukacyjnych. Wszystkie cele zostaÅ‚y zrealizowane. UdziaÅ‚ w projekcie byÅ‚ wspaniaÅ‚Ä… okazjÄ… do wspóÅ‚pracy miÄ™dzy nauczycielami i wymiany doÅ›wiadczeÅ„.

W projekcie brały udział klasy: I a i I b.

Nauczyciele: Anna Koter, Dorota Kołsut, Agnieszka Bakalarz, Joanna Guza, Dorota Kloc-Tuchalska