2023-09-25 06:01:11

Owady zaproszone do ogrodu…

19 wrzeÅ›nia 2023 roku uczniowie klasy 6c uczestniczyli w warsztatach pt. „Zapraszamy owady do ogrodu, czyli jak zbudować domek dla owadów?” organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. ZajÄ™cia odbyÅ‚y siÄ™ w Wydziale Nauk Przyrodniczych i Technicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Obecnie betonowa zabudowa bardzo ogranicza możliwość schronienia owadom, dlatego wiele osobników ginie. Takie domki sÄ… szczególnie potrzebne na wiosnÄ™, kiedy owady skÅ‚adajÄ… jaja. Latem domki umożliwiajÄ… owadom nocleg i schronienie, a jesieniÄ… owady mogÄ… w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiÄ™tać, że owady także potrzebujÄ… miejsca gdzie siÄ™ skryjÄ… przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.

Warsztaty miaÅ‚y na celu poszerzenie wrażliwoÅ›ci estetycznej i ekologicznej uczestników oraz ksztaÅ‚cenie ich umiejÄ™tnoÅ›ci samodzielnego tworzenia kompozycji przestrzennych w oparciu o różne techniki plastyczne i florystyczne.

Małgorzata Śliczniak

Małgorzata Galińska