Nie pamiętasz hasła? Załóż nowe konto

Laboratium przyszoci

2023-09-13 16:32:33

8 września 2023 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W 2023 roku lekturą akcji wybrane zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Utwory wybierane do czytania w czasie Narodowego Czytania uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W akcję szczególnie zaangażowały się uczennice klasy 7a: Oliwia Hanczarek, Natalia Kierych, Lena Palica oraz pani dyrektor Urszula Wesołowska i pani Jolanta Wielgus-Wabik. Natomiast tło historyczne przedstawione w powieści przybliżyła uczniom pani Iwona Znajomska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten czytano w ponad 2000 miejsc.

Justyna Sadowska

Barbara Wojtaś